
Instytut Judaistyki realizuje projekt „Spotkania z kulturą żydowską” finansowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” moduł „Popularyzacja nauki i promocja sportu” (2021). W ramach programu odbędą się zajęcia edukacyjne dla kilku grup: uczniów, społeczności lokalnej, seniorów, przewodników miejskich.
Celem projektu jest popularyzacja badań dotyczących historii, kultury i dziedzictwa Żydów polskich, w szczególności krakowskich, poprzez realizację zajęć dla ok. 400 bezpośrednich uczestników projektu w terminie do 30 września 2023. Z wiedzą tą chcemy dotrzeć do kilku grup: seniorów, młodzieży szkolnej, zarówno tej, która uczy się na terenie dawnej dzielnicy żydowskiej Kazimierz, jak i mieszkającej w małych ośrodkach, nieposiadających zaplecza akademckiego. Część spotkań skierowana będzie do lokalnej społeczności i do przewodników miejskich, którzy dzięki spacerom tematycznym z ekspertami, będą mieli szansę zaktualizowania swojej wiedzy o najnowsze wyniki badań i przekazywania jej dalej. Przyczyni się to do wzrostu jakości wiedzy prezentowanej turystom i lokalnej społeczności.
Spodziewane efekty projektu to: większa wrażliwość społeczna na tematy związane ze społecznością żydowską, większy krytycyzm uczestników wobec stereotypów i uprzedzeń antyżydowskich, większa świadomość lokalnej historii i szacunek wobec niej, zainteresowanie uczniów językiem hebrajskim, które może pomóc w przełamywaniu barier kulturowych i ich zaangażowaniu w dialog polsko-żydowski, wzbogacenie wiedzy przewodników na temat wielowiekowej obecności Żydów na ziemiach polskich, a także poszerzenie wiedzy na temat badań prowadzonych w Uniwersytecie Jagiellońskim.
Partnerzy: Ośrodek Studiów nad Historią i Kulturą Żydów Krakowskich UJ, Pracownia Badań nad Współczesnym Izraelem oraz Relacjami Polsko-Izraelskimi im. Teodora Herzla i Ozjasza Thona, Jagielloński Uniwersytet Trzeciego Wieku, Żydowskie Muzeum Galicja
Kierownik projektu: dr Marek Tuszewicki
Koordynatorka zajęć dla społeczności lokalnej i przewodników: dr Monika Stępień
Koordynatorka zajęć dla uczniów: dr Ewa Węgrzyn
Koordynatorka zajęć dla seniorów: dr Alicja Maślak-Maciejewska
Zajęcia dla seniorów startują 12 V 2022. W ich ramach będą odbywać się spacery po Kazimierzu i Krakowie, podczas których uczestnicy zapoznają się z wybranymi zabytkami kultury żydowskiej.
Zajęcia prowadzone są we współpracy z Jagiellońskim Uniwersytetem Trzeciego Wieku. Więcej informacji na stronie: https://utw.uj.edu.pl/aktualnosci/-/journal_content/56_INSTANCE_BKUUmZF8vxmc/6082181/150759675
Najbliższe wydarzenia:
BRAK WOLNYCH MIEJSC
Poniedziałek, 21.11.2022, godz. 10.00-12.15
Spacer tematyczny: Po drugiej stronie ulicy Krakowskiej – żydowskie miejsca w chrześcijańskiej części Kazimierza
Większość miejsc związanych z historią i kulturą Żydów krakowskich mieści się na Kazimierzu, w sercu dzielnicy żydowskiej, pomiędzy ulicami Szeroką, Józefa i Miodową. Część z nich jednak zlokalizowano w tzw. chrześcijańskiej części Kazimierza. Zapraszamy do ich wspólnego odkrywania podczas spaceru tematycznego. Sprawdzimy – między innymi – gdzie uczyły się ortodoksyjne żydowskie dziewczęta, gdzie mieściła się niegdyś siedziba krakowskiej Żydowskiej Gminy Wyznaniowej i gdzie znajdował się żydowski dom dziecka.
Spacer poprowadzi dr Ewa Węgrzyn – przewodniczka po Krakowie, doświadczona lektorka języka hebrajskiego, adiunktka w Zakładzie Historii Żydów w Instytucie Judaistyki UJ.
Start spaceru: ul. Miodowa 24 (pod synagogą Tempel)
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy drogą mailową: monika1.stepien@uj.edu.pl
Wydarzenie w języku polskim.
Spacer jest częścią projektu: „Spotkania z kulturą żydowską”.
Organizator: Instytut Judaistyki UJ
Partnerzy: Ośrodek Studiów nad Historią i Kulturą Żydów Krakowskich UJ, Pracownia Badań nad Współczesnym Izraelem oraz Relacjami Polsko-Izraelskimi im. Teodora Herzla i Ozjasza Thona, Jagielloński Uniwersytet Trzeciego Wieku, Żydowskie Muzeum Galicja
Dofinansowano z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Edukacji i Nauki
W ramach zajęć dla przewodników odbędą się wykłady oraz specjalistyczne wizyty studyjne w zabytkach kultury żydowskiej w Krakowie (cmentarze Remu i przy ul. Miodowej, teren getta, synagogi, domy modlitwy, ekspozycje i kolekcje judaików w muzeach krakowskich, przestrzeń dzielnicy żydowskiej), prowadzone przez specjalistów badających dany temat lub zatrudnionych w danej instytucji.
Informacje o naborze na szkolenie dla przewodników odbywające się w dniach 14.11-18.11.2022 dostępne TUTAJ.