Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nasze badania

Instytut judaistyki prowadzi badania z zakresu historii, kultury i literatury żydowskiej oraz dotyczące dziejów judaizmu. Obejmują one okres od starożytności po czasy współczesne. Wśród specjalizacji pracowników instyutu są m.in.: dzieje Żydów w okresie nowożytnym, epigrafika nagrobna, etnografia żydowska, judaizm (w tym frankizm, sabataizm, nurty mistyczne), literatura i język hebrajski, literatura jidysz, dzieje Karaimów, dzieje Żydów w Galicji i w Krakowie, historia Żydów polskich po wojnie, współczesny Izrael. To tylko przykładowe tematy, zachęcamy do zapoznania się z wykazami naszych publikacji (zakładka "instytut/pracownicy") i opisami realizowanych projektów badawczych (zakładka "nauka/projekty").

Wśród pracowników instytutu są m.in. historycy, literaturoznawcy, hebraiści, religioznawcy. Wśród młodszych pracowników dominują osoby po studiach judaistycznych. 

Badania są realizowane w trzech zakładach: Historii Żydów, Kultury Żydów, Historii Judaizmu i Literatur Żydowskich. Przy instytucie działa ponadto od 2018 roku Pracownia Badań nad Współczesnym Izraelem oraz Relacjami Polsko-Izraelskimi im. Teodora Herzla i Ozjasza Thona. W budynku Instytutu swoją siedzibę ma Ośrodek Studiów nad Historią i Kulturą Żydów Krakowskich UJ. 

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

kwiecień 2022

20220413
Poprzedni tydzień
Następny tydzień

Wykład: Nazistowskie badania antropologiczne nad Żydami. Tarnów 1942

Data: 13.04.2022

Komisja Historii i Kultury Żydów Polskiej Akademii Umiejętności serdecznie zaprasza na posiedzenie Komisji, które odbędzie się 13 kwietnia 2022 roku (środa) o godz. 17.00 za pośrednictwem platformy ZOOM.

W programie wykład dr. hab. Leszka Hońdo: Nazistowskie badania antropologiczne nad Żydami. Tarnów 1942 oraz dyskusja

Kancelaria PAU lub sekretarz Komisji najpóźniej na godzinę przed spotkaniem wysyła zaproszenie (hasło) do udziału w wykładzie. Sekretarz Komisji (lub Kancelaria PAU na jego prośbę) będzie mógł zaprosić dodatkowe osoby do udziału w posiedzeniu. Wszyscy chętni proszeni są o przesłanie adresów mailowych do wiadomości Kancelarii PAU (katarzyna.dzieglo@pau.krakow.pl) oraz Sekretarz Komisji (anna.jakimyszyn@uj.edu.pl)

Leszek Hońdo – kierownik Zakładu Kultury Żydów w Instytucie Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, przewodniczący Komisji Historii i Kultury Żydów Polskiej Akademii Umiejętności. Zajmuje się kulturą Żydów, cmentarzami żydowskimi i myślą żydowską. Autor m.in. Krakowski Memorbuch bejt hamidraszu Majera Dajana, Kraków 2010, Dom przedpogrzebowy przy Żydowskim Nowym Cmentarzu w Krakowie, Kraków 2011, Hebrajska epigrafika nagrobna w Polsce, Kraków 2014.  

Abstrakt: Pod koniec marca i na początku kwietnia 1942 roku Institut für Deutsche Ostarbeit przeprowadził w Tarnowie badania antropologiczne mieszkających w nim Żydów. Objęły one 565 osób (dodatkowo 13 przedstawicieli inteligencji i żebraków dla porównania wyników), które potraktowano jako bezimienne numery potrzebne do uzasadnienia ideologicznych teorii. Chciano udowodnić, że Żydzi odróżniają się zarówno fizycznie, jak i duchowo od Niemców, oraz potwierdzić powszechnie formułowany wniosek, iż rozwiązanie „kwestii żydowskiej” będzie możliwe jedynie przez oddzielenie ich od reszty społeczeństwa. Nie czekając na wyniki, które nigdy nie zostały opracowane (poza wstępnymi opisami), 10 czerwca 1942 roku naziści rozpoczęli w Tarnowie eksterminację Żydów. 

 

Okładka książki Leszka Hońdo

Widok zawartości stron Widok zawartości stron