Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nasze badania

Instytut judaistyki prowadzi badania z zakresu historii, kultury i literatury żydowskiej oraz dotyczące dziejów judaizmu. Obejmują one okres od starożytności po czasy współczesne. Wśród specjalizacji pracowników instyutu są m.in.: dzieje Żydów w okresie nowożytnym, epigrafika nagrobna, etnografia żydowska, judaizm (w tym frankizm, sabataizm, nurty mistyczne), literatura i język hebrajski, literatura jidysz, dzieje Karaimów, dzieje Żydów w Galicji i w Krakowie, historia Żydów polskich po wojnie, współczesny Izrael. To tylko przykładowe tematy, zachęcamy do zapoznania się z wykazami naszych publikacji (zakładka "instytut/pracownicy") i opisami realizowanych projektów badawczych (zakładka "nauka/projekty").

Wśród pracowników instytutu są m.in. historycy, literaturoznawcy, hebraiści, religioznawcy. Wśród młodszych pracowników dominują osoby po studiach judaistycznych. 

Badania są realizowane w trzech zakładach: Historii Żydów, Kultury Żydów, Historii Judaizmu i Literatur Żydowskich. Przy instytucie działa ponadto od 2018 roku Pracownia Badań nad Współczesnym Izraelem oraz Relacjami Polsko-Izraelskimi im. Teodora Herzla i Ozjasza Thona. W budynku Instytutu swoją siedzibę ma Ośrodek Studiów nad Historią i Kulturą Żydów Krakowskich UJ. 

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

$dateTool.format("MMMM yyyy",$eventSDate,$locale)

Poprzedni tydzień
Następny tydzień

Nowa książka dr. hab. Leszka Hońdy wkrótce dostępna!

Okładka książki Leszka Hońdo6 grudnia 2021 nakładem Wydawnictwa Universitas ukaże się książka „Nazistowskie badania antropologiczne nad Żydami. Tarnów 1942”, autorstwa dr. hab. Leszka Hońdy. Serdecznie gratulujemy!

O książce:

Pod koniec marca i na początku kwietnia 1942 roku Institut für Deutsche Ostarbeit przeprowadził w Tarnowie badania antropologiczne mieszkających w nim Żydów. Objęły one 565 osób (dodatkowo 13 przedstawicieli inteligencji i żebraków dla porównania wyników), które potraktowano jako bezimienne numery potrzebne do uzasadnienia ideologicznych teorii. Chciano udowodnić, że Żydzi odróżniają się zarówno fizycznie, jak i duchowo od Niemców, oraz potwierdzić powszechnie formułowany wniosek, iż rozwiązanie „kwestii żydowskiej” będzie możliwe jedynie przez oddzielenie ich od reszty społeczeństwa. Nie czekając na wyniki, które nigdy nie zostały opracowane (poza wstępnymi opisami), 10 czerwca 1942 roku naziści rozpoczęli w Tarnowie eksterminację Żydów. Książka jest próbą wydobycia z anonimowości konkretnych osób, które były przedmiotem badań.

Strona internetowa wydawnictwa

 

Widok zawartości stron Widok zawartości stron