Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Sapir Librowski-Sher

pokój 19; e-mail: sapir.librowski-sher@uj.edu.pl

Sapir Librowski-Sher – nauczycielka hebrajskiego i działaczka społeczna. Urodziła się w Izraelu, tam ukończyła studia licencjackie z psychologii i socjologii w Kolegium Akademickim Tel Awiw-Yaffo oraz studia magisterskie na kierunku Gender Studies ze specjalizacją w Aktywizmie Społecznym na Uniwersytecie Bar-Ilan. W Polsce studiowała język i kulturę polską na Uniwersytecie Warszawskim w ramach stypendium otrzymanego od Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA). Uczestniczyła rownież w kursach języka i kultury żydowskiej w Izraelu m.in. w The Naomi Prawer Kadar International Yiddish Summer Program (Tel Aviv University) i "Beit Shalom Alechem" oraz w Polsce na Uniwersytecie Warszawskim i w Centrum Kultury Jidysz. W Izraelu angażowała się w działalność społeczną i w projekty kulturalne – była rzeczniczką przewodniczącej Komisji ds. Statusu Kobiet i Równouprawnienia oraz działaczką polityczną. Pracowała w różnych organizacjach pozarządowych, takich jak: Bishvil Hahayim, Zikaron BaSalon, Mena Leaders for Change, Bizchutam, Jewish Soul, Israel Hofshit i Amcha, zajmującymi się zapobieganiem samobójstwom, promowaniem judaizmu świeckiego i upamiętnieniem Holokaustu. W Polsce była zaangażowana w projekty edukacyjne i społecznie dotyczące dialogu polsko-izraelskiego i polsko-żydowskiego, współpracując z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz innymi inicjatorami. Uczyła hebrajskiego jako języka obcego zarówno osoby indywidualne, jak i grupy, a także przygotowywała izraelskich uczniów i uczennice do matury.

Narracja serii podcastów „Kew Talks” o Auschwitz

Udział w podcaście “The Debrief” o nauczaniu języka hebrajskiego na Uniwersytecie Jagiellońskim

Program o świeckim YOM KIPPUR w "Alma - Dom dla kultury hebrajskiej" (Izraelski państwowy kanał telewizyjny – “Kan 11”).
 

Artykuł o precedensie zmiany legitymacji studenckiej na formy męską oraz żeńską na Uniwersytecie Bar-Ilan (gazeta "Yediot Ahronot").

Wywiad dotyczący zapobiegania samobójstwom w Izraelu (program informacyjny „Halalit TV”).

Wywiad o "DABRU ELEYNU" – inicjatywa przemawiania w żeńskiej formie w Międzynarodowym Dniu Kobiet (Ogólnokrajowa izraelska sieć radiowa "Galei Tzahal").

Program telewizyjny o młodych Izraleczykach i Izraelkach, uczących się języka jidysz (Izraelski państwowy kanał telewizyjny – “Kan 11”).

Uczestnictwo w wystawie "Voices" zorganizowanej przez “Maltz Museum of Jewish Heritage in Cleveland, OH” o zmieniającej się naturze Izraela od czasów biblijnych po dzień dzisiejszy.

Narracja serii podcastów "Kew Talks" o syjonistycznych Polakach.