Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

$dateTool.format("MMMM yyyy",$eventSDate,$locale)

Poprzedni tydzień
Następny tydzień

Wystawa: Kroke. Ortodoksyjni Żydzi w Krakowie

Kroke. Ortodoksyjni Żydzi w Krakowie

Wystawa fotografii Agnieszki Traczewskiej w Żydowskim Muzeum Galicja

 
Wystawa jest wynikiem długoletniego fotograficznego projektu Agnieszki Traczewskiej, która od 2008 roku towarzyszy ze swoim aparatem krakowskiej ortodoksyjnej społeczności żydowskiej. W ciągu 15 lat fotografowania w Krakowie powstało setki zdjęć, które tworzą unikalny zbiorowy portret społeczności uchwyconej w czasie obchodów świąt żydowskich, modlitw w synagodze, prywatnych wydarzeń w domach rodzinnych, rytuałów związanych z zachowaniem zasad koszerności czy obchodów szabatu.
 
Choć tożsamość żydowska jest pojęciem szerokim, Autorka zdecydowała, że swoją współczesną fotograficzną opowieść skoncentruje na tych, dla których żydowskość to judaizm, wierność religii w najbardziej tradycyjnym i ortodoksyjnym wydaniu. W tym sensie panorama, którą nakreśla, jest zawężona i stanowi konsekwencję subiektywnych poszukiwań.
 
„Kroke opowiada niełatwą historię żydowskiego życia religijnego w dzisiejszym Krakowie. I czyni to wiernie, czasami wręcz boleśnie. Ale jednocześnie czyni to pięknie i – mimo wszystkich wątpliwości – optymistycznie. Pokazuje przejawy prawdziwej duchowości, zaskakującej witalności, różnorodności i – przede wszystkim – kontynuacji prawdziwego życia religijnego. Bez uproszczeń, upiększeń i sentymentów. Mądrze, pięknie, przejmująco”.
prof. Marcin Wodziński, Uniwersytet Wrocławski
 
Agnieszka Traczewska – fotografka i producentka filmów dokumentalnych. Specjalizuje się w fotografowaniu hermetycznego świata chasydów, ukazując zamknięty dla osób postronnych świat żydowskich rytuałów, ceremonii i codziennego życia. Poprzez swoje fotografie prezentuje intymne wejrzenie w światopogląd ortodoksyjnych Żydów, których życie podporządkowane jest nakazom religijnym i duchowej tradycji. Jej pierwszy album fotograficzny, Powroty / Returns (Warszawa, 2018) prezentuje temat chasydzkich pielgrzymek do grobów wielkich cadyków w Polsce. Kolejny album, Wskrzeszony Świat / A Rekindled World (Kraków, 2021) jest panoramą odrodzonego ultraortodoksyjnego życia na czterech kontynentach. Odrzucając klasyczne stereotypy, Traczewska przybliża w nim czytelnikowi indywidualne postacie współczesnych chasydów. Kroke (2022) jest rezultatem piętnastu lat towarzyszenia ortodoksyjnej społeczności żydowskiej w jej rodzinnym Krakowie. Fotografie Agnieszki Traczewskiej były prezentowane na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i poza jej granicami, m. in. w Stanach Zjednoczonych, Francji, Niemczech, Kanadzie, Izraelu i Australii. Jej fotografia „Piewszy raz“, przedstawiająca nowożeńców z ortodoksyjnej żydowskiej dzielnicy w Jerozolimie została nagrodzona w prestiżowym konkursie National Geographic Traveller (2014).
 
Partnerem wystawy Kroke. Ortodoksyjni Żydzi w Krakowie jest Instytut Judaistyki UJ
 
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
 
Projekt współfinansowany ze środków Miasta Krakowa
 
Patroni medialni: Wyborcza, Radio Kraków, New Eastern Europe, Miasteczko Poznań, Wielokulturowy Kraków, Kraków Culture.
 
Wernisaż wystawy:
Żydowskie Muzeum Galicja, ul. Dajwór 18, Kraków
12 października 2023, godz. 18.00
Plakat wystawy: Kroke. Ortodoksyjni Żydzi w Krakowie