Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

$dateTool.format("MMMM yyyy",$eventSDate,$locale)

Poprzedni tydzień
Następny tydzień

Festiwal Kultury Żydowskiej

Przed nami 32. edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej. Serdecznie zapraszamy na wydarzenia z udziałem pracowniczek i pracowników Instytutu, współorganizowane przez Instytut Judaistyki, Ośrodek Studiów nad Historią i Kulturą Żydów Krakowskich oraz Pracownię Badań nad Współczesnym Izraelem oraz Relacjami Polsko-Izraelskimi im. Teodora Herzla i Ozjasza Thona: 

28.06.2023, 12.00

WYKŁAD: „ODDECH GALICJI W PRZEDWOJENNYCH ŚPIEWACH SYNAGOGALNYCH – O MUZYCE KANTORA ELIEZERA GOLDBERGA”, SYLWIA JAKUBCZYK-ŚLĘCZKA

Miejsce wydarzenia: Żydowskie Muzeum Galicja, ul. Dajwór 18

Zapomniany przedwojenny kantor m. in. krakowskiej synagogi Kupa, Eliezer Goldberg, przemierzył przed objęciem tej posady całą Galicję, służąc jako chazan w miastach od wołyńskiego Krzemieńca przez Złoczów, Brody, Jarosław aż po Kraków. Zebrane w drodze doświadczenie wybrzmiewało w jego dziełach na tyle wyraźnie, że Żydzi krakowscy nadali mu pseudonim: Lejzerke Kremienicer, czyli Eliezer Krzemieniecki. Cudowny i różnorodny świat muzyczny Goldberga stanie się przedmiotem i doświadczeniem uczestników spotkania, podczas którego omówione i zaprezentowane zostaną wybrane dzieła ulubionego kantora przedwojennej społeczności żydowskiej, nie tylko Krakowa.

Organizatorzy: Żydowskie Muzeum Galicja, Ośrodek Studiów nad Historią i Kulturą Żydów Krakowskich UJ

W języku polskim. Wstęp wolny.

 

29.06.2023, 12.00

DYSKUSJA: IZRAEL 2023 – POLITYKA, SPOŁECZEŃSTWO, EKONOMIA

Miejsce wydarzenia: Żydowskie Muzeum Galicja, ul. Dajwór 18

Uczestnicy dyskusji: dr Agnieszka Bryc, Zvi Rav Ner, Jakub Katulski, Jarosław Kociszewski

Prowadzenie: dr Ewa Węgrzyn

Trudno powiedzieć, że Izrael nie jest ciekawym krajem. Od niemal ośmiu dekad przykuwa uwagę badaczy i mediów, które zainteresowane są wydarzeniami dookoła tego niewielkiego skrawka ziemi. Nawet w odległych krajach publika interesuje się sytuacją wewnętrzną i sceną polityczną, o czym dobitnie świadczą liczne artykuły pojawiające się w prasie. Z dekady na dekadę kraj się coraz mocniej zmienia, pozostaje jednak wciąż przedmiotem żywych dyskusji.

O tym porozmawiają były ambasador Izraela w Polsce Zvi Rav Ner, a także dziennikarze i badacze dr Agnieszka Bryc, Jarosław Kociszewski i Jakub Katulski, którzy spróbują sportretować kraj, państwo, jego mieszkańców i otoczenie.

Organizatorzy: Żydowskie Muzeum Galicja, Instytut Judaistyki UJ, Pracownia Badań nad Współczesnym Izraelem oraz Relacjami Polsko-Izraelskimi im. Teodora Herzla i Ozjasza Thona

W języku polskim. Wstęp wolny.

 

29.06.2023, 18.00 

PONAD 1000 LAT HISTORII NA 536 STRONACH. EDUKACYJNIE O KSIĄŻCE „NIE TYLKO KROKE. HISTORIA KRAKOWSKICH ŻYDÓW”

Miejsce wydarzenia: JCC Krakow, ul. Miodowa 24

Spotkanie z redaktorką i redaktorem publikacji o tysiącletniej historii Żydów krakowskich oraz osobami, które wiedzę o społeczności wykorzystują w swojej codziennej pracy – oprowadzając po Krakowie lub o nim edukując. Porozmawiamy o tym, jak to, co jest zapisane na kartach książki, uczynić częścią osobistych historii mieszkańców Krakowa i osób, które odwiedzają to miasto.

W panelu dyskusyjnym udział wezmą: dr Edyta Gawron, prof. Michał Galas, Adam Musiał, Alicja Zioło
Prowadzenie: Karolina Ożóg

O książce „Nie tylko Kroke. Historia Żydów krakowskich”: W obszernej i ilustrowanej pracy autorzy prowadzą czytelnika przez żydowskie dzieje począwszy od średniowiecza i pierwszych przybywających do Krakowa grup Żydów. Wyjaśniają powody przenosin do Kazimierza, opisują rozwój żydowskiego Krakowa w „złotym wieku” ery Jagiellonów, udział Żydów w polskim ruchu narodowym czasów rozbiorów i ich rolę w odrodzeniu Polski. Gwar krakowskich ulic był przez stulecia niepowtarzalną polifonią jidysz, hebrajskiego i polskiego. Temu, jak umilkł, poświęcone są rozdziały dotyczące czasu Zagłady. Monografię kończy część odnosząca się do odrodzenia życia żydowskiego po wojnie i prób przywrócenia pamięci o żydowskim Krakowie.

Organizator: JCC Krakow

Partner wydarzenia: Wydawnictwo Literackie

W języku polskim. Wstęp wolny.

 

30.06.2023, 10.00

POWIETRZNE ALIJE – „LATAJĄCY DYWAN” I OPERACJA „MOST”. IMIGRACJE ŻYDÓW DO EREC ISRAEL PO II WOJNIE ŚWIATOWEJ

Wykład dr Ewy Węgrzyn.

Miejsce wydarzenia:  JCC Krakow, ul. Miodowa 24

Izrael od momentu swojego powstania był krajem imigracyjnym i takim pozostaje do dzisiaj. W pierwszych dziesięciu latach istnienia państwo żydowskie przyjęło kilka znaczących fal imigracyjnych. Olim chadaszim – nowi obywatele Izraela przybyli do państwa żydowskiego z ponad 50 krajów, z obszarów m.in. Europy Środkowej i Wschodniej, a także Azji i Afryki. Podczas wykładu prelegentka przedstawi najważniejsze alije, ich przebieg, a także znaczenie nowoprzybyłych dla rozwoju Izraela.

Organizatorzy: JCC Krakow, Instytut Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego

W języku polskim. Wstęp wolny.

 

30.06.2023, 12.00 

ŚWIEŻY POWIEW AUTOBIOGRAFII ŻYDOWSKIEJ – NOWE PRZEKŁADY WSPOMNIEŃ ICCHOKA LEJBA PERECA I MENDELEGO MOJCHER-SFORIMA 

Miejsce wydarzenia: JCC Krakow, ul. Miodowa 24

W roku 2022 ukazały się dwa nowe tomy w ramach projektu „Kanon literatury wspomnieniowej Żydów polskich”, wydane staraniem Katedry Judaistyki Uniwersytetu Wrocławskiego.

Zapraszamy na spotkanie z prof. Magdaleną Rutą i dr. Markiem Tuszewickim z Instytutu Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, tłumaczami z języka jidysz i redaktorami wspomnień klasyków literatury żydowskiej. Rozmawiać będziemy o powieści autobiograficznej Mendelego Mojcher-Sforima „Szlojme od reb Chaima”, której akcja umiejscowiona została w połowie XIX w. w miasteczkach powiatu słuckiego (Litwa/Białoruś), oraz o reminiscencjach Icchoka Lejbusza Pereca pt. „Mgliste lata dzieciństwa”, ukazujących dorastanie żydowskiego chłopca w mieście-twierdzy Zamość.

Spotkanie poprowadzi Karolina Koprowska.

Seria „Żydzi. Polska. Autobiografia”, red. Joanna Degler, wydawana jest w ramach projektu „Kanon wspomnieniowy Żydów polskich” kierowanego przez Marcina Wodzińskiego.

Projekt realizowany przez Katedrę Judaistyki im. T. Taubego Uniwersytetu Wrocławskiego we współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz Wydawnictwem Naukowym PWN, finansowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki.

Organizatorzy: JCC Krakow, Instytut Judaistyki UJ

W języku polskim. Wstęp wolny.

 

01.07.2023, 11.00 

ULOTNOŚĆ PAMIĘCI? HISTORIA ŻYDÓW Z SOKOŁOWA PODLASKIEGO W KSIĘGACH PAMIĘCI

Miejsce wydarzenia: JCC Cafe, ul. Józefa 25

Księga Pamięci Sokołowa Podlaskiego została pierwotnie wydana w Tel Awiwie w 1962 r. Złożyły się na nią wspomnienia kilkudziesięciu autorów, listy, fragmenty artykułów i relacji spisane w jidysz i po hebrajsku. Całość to 800 stron żydowskiej historii miasta – nieznanej wcześniej polskim czytelnikom. Autorzy opisali bogate życie przedwojennej społeczności, w której przeważali religijni konserwatyści niechętnie patrzący na młodzież zwracającą się w stronę syjonizmu. Jest to opowieść o robotnikach i uczonych, inteligentach i prostych ludziach, handlarzach i wielkich kupcach. Także o miejscach: domach modlitwy, sztyblach, synagogach, klubach młodzieżowych i partyjnych lokalach, o świętach i uroczystościach obchodzonych z wielkim rozmachem, o ideach i ruchach społecznych.

Księga Pamięci Sokołowa Podlaskiego była tłumaczona na język polski przez trzy lata dzięki wsparciu Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny oraz darczyńców prywatnych.

Autorką przekładu jest dr Agata Reibach. Przekład fragmentów z języka hebrajskiego: Regina Gromacka. Konsultacja historyczna: prof. Jan Grabowski. Koordynacja i organizacja projektu, redakcja oraz przekład listy sokołowskich ofiar Holokaustu: Katarzyna Markusz.

Księga Pamięci dostępna jest online na stronie sokolow.jewish.pl

Spotkanie z Katarzyną Markusz poprowadzi dr Marek Tuszewicki.

W języku polskim. Limit miejsc: 40, decyduje kolejność przyjścia.

Organizator: JCC Krakow

2.07.2023, 15.00

DYSKUSJA: „NOT ONLY KROKE – A NEW HISTORY OF KRAKÓW’S JEWS”

Miejsce wydarzenia: Żydowskie Muzeum Galicja, ul. Dajwór 18

Dyskusja z dr Edytą Gawron i prof. Michałem Galasem – współautorami i redaktorami książki.

Tysiąc lat historii żydowskiej społeczności Krakowa – w jednej książce. Monografia, na którą Kraków czekał od pokoleń. Szczycimy się faktem, że uciekający z całej Europy przed prześladowaniami Żydzi znaleźli schronienie w Polsce – w Po-lin, „miejscu, w którym mogli odpocząć”. Ale co poza tym wiemy o historii Żydów w jednym z pierwszych miejsc ich osadnictwa, w Krakowie? Monumentalna i jednocześnie wciągająca opowieść o krakowskiej społeczności żydowskiej wypełnia białą plamę w polskiej historiografii. W obszernej i ilustrowanej pracy autorzy prowadzą czytelnika przez żydowskie dzieje począwszy od średniowiecza i pierwszych przybywających do Krakowa grup Żydów. Wyjaśniają powody przenosin do Kazimierza, opisują rozwój żydowskiego Krakowa w „złotym wieku” ery Jagiellonów, udział Żydów w polskim ruchu narodowym czasów rozbiorów i ich rolę w odrodzeniu Polski.

Gwar krakowskich ulic był przez stulecia niepowtarzalną polifonią jidysz, hebrajskiego i polskiego. Temu, jak umilkł, poświęcone są rozdziały dotyczące czasu Zagłady. Monografię kończy część odnosząca się do odrodzenia życia żydowskiego po wojnie i prób przywrócenia pamięci o żydowskim Krakowie. Na kartach książki znajdziemy też informacje o życiu codziennym i wiele nieoczywistych wątków dotyczących społeczności żydowskiej, jak jej kontakty z dworem królewskim czy barwny obraz półświatka. Poznamy wielkich kabalistów i słynnych rabinów, specyfikę ruchów mesjańskich, chasydyzmu i „żydowskiego oświecenia”. Dowiemy się także o działalności organizacji Żydów krakowskich poza granicami Polski. Historia tysiąca lat obecności Żydów w Krakowie wreszcie doczekała się godnej publikacji.

Informacja o książce na stronie wydawcy.

Organizator: Żydowskie Muzeum Galicja

Partner: Wydawnictwo Literackie

W języku angielskim.
Wstęp wolny.