Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

20220915

Spacer tematyczny: Gdzie hebrajski, a gdzie jidysz?

Data: 15.09.2022
Czwartek, 15 września 2022, godz. 11.00
Gdzie hebrajski, a gdzie jidysz? – spacer ulicami Kazimierza w poszukiwaniu napisów w języku jidysz oraz w języku hebrajskim
 
Czy zastanawialiście się kiedyś, spacerując urokliwymi uliczkami Kazimierza, co oznaczają słowa zapisane hebrajskim alfabetem na fasadach i we wnętrzach zabytkowych budynków oraz na ścianach domów mieszkalnych? Jeśli chcielibyście się dowiedzieć, jakie kryją informacje, jakie wiążą się z nimi historie oraz czym różni się język hebrajski od języka jidysz, serdecznie zapraszamy na wyjątkowy spacer po dzielnicy żydowskiej, podczas którego wspólnie odszukamy, przetłumaczymy i objaśnimy obecne w przestrzeni publicznej napisy.
 
Spacer poprowadzi dr Ewa Węgrzyn – przewodniczka po Krakowie, doświadczona lektorka języka hebrajskiego, adiunktka w Zakładzie Historii Żydów w Instytucie Judaistyki UJ.
 
Start spaceru: ul. Szeroka 2
 
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy: monika1.stepien@uj.edu.pl  BRAK WOLNYCH MIEJSC. Kolejny spacer już w październiku. Wkrótce podamy szczegóły.
 
Wydarzenie w języku polskim.
 
Spacer jest częścią projektu: „Spotkania z kulturą żydowską”.
 
Organizator: Instytut Judaistyki UJ
 
Partnerzy: Ośrodek Studiów nad Historią i Kulturą Żydów Krakowskich UJ, Pracownia Badań nad Współczesnym Izraelem oraz Relacjami Polsko-Izraelskimi im. Teodora Herzla i Ozjasza Thona, Jagielloński Uniwersytet Trzeciego Wieku, Żydowskie Muzeum Galicja
 
Dofinansowano z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Edukacji i Nauki