Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

listopad 2021

20211114
Poprzedni tydzień
Następny tydzień

Wykład: „Nie pytaj lekarza, pytaj chorego”. Kilka słów o medycynie ludowej aszkenazyjskich Żydów

Data: 14.11.2021
Okładka książki Marka TuszewickiegoW ramach Dnia Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich zapraszamy na wykład na temat wybranych aspektów medycyny ludowej Żydów aszkenazyjskich na przełomie XIX i XX wieku.
 
Pierwszą reakcją na chorobę w rodzinie żydowskiej było szukanie pomocy w obrębie najbliższego otoczenia, a strażniczką zdrowia rodziny pozostawała matka, stosująca wszystko to, co było dostępne w jej gospodarstwie i ogrodzie. Domowe herbatki, napary czy konfitury wzbogacały także inne medykamenty. Z kolei obrzędy świąteczne obfitowały w rytuały nobilitujące różne rzeczy i przedmioty do specjalnych zadań i funkcji leczniczych. I tak: woda pozostała z ciasta przygotowanego na świąteczną chałę miała wpływać na poprawę pamięci; krew świeżo na szabat sprawionej ryby uśmierzała ból związany z ząbkowaniem; kluska, która zsunęła się z łyżki podczas świątecznej kolacji w wigilię szabatu mogła posłużyć jako lek przeciw brodawkom…
 
Prowadzący:
dr Marek Tuszewicki – historyk, badacz kultury żydowskiej, tłumacz, od czasów studiów związany z Katedrą a potem Instytutem Judaistyki UJ. Interesuje się chasydyzmem, szeroko rozumianą literaturą jidysz, a także przemianami społeczności aszkenazyjskiej od XVIII do XX w., ze szczególnym uwzględnieniem tzw. kultury ludowej. Autor monografii „Żaba pod językiem. Medycyna ludowa Żydów aszkenazyjskich przełomu XIX i XX w.” (2015, wyd. angielskie 2021). Od 2016 roku w roli zastępcy dyrektora Instytutu Judaistyki UJ czuwa nad przebiegiem i rozwojem programu studiów na kierunku judaistyka w Uniwersytecie Jagiellońskim.
 
Miejsce: Stara Synagoga, sala edukacyjna (I piętro)
Limit miejsc: 25
Obowiązuje rezerwacja: info@muzeumkrakowa.pl