Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

20210627

Wydarzenia towarzyszące Festiwalowi Kultury Żydowskiej

Data: 27.06.2021 - 03.07.2021
Polecamy program wydarzeń towarzyszących 30. Festiwalowi Kultury Żydowskiej przygotowany przez Żydowskie Muzeum Galicja, a w szczególności poniższe wykłady i dyskusje:
 
NIEDZIELA, 27.06.2021
godz. 18.00
Spotkanie pamięci Chrisa Schwarza: Długi Cień Przeszłości
Wydarzenie w Żydowskim Muzeum Galicja, transmisja online (Facebook)
EN, tłumaczenie na PL
 
Doświadczenie Zagłady dotknęło nie tylko pokolenie jej ofiar, ale także tych, którzy ocaleli i ich potomków. Traumą naznaczone są też kolejne pokolenia, urodzone już po drugiej wojnie światowej, czasami z dala od miejsc, w których rozegrała się Zagłada.
W czasie spotkania Michelle Ores, Agnieszka (Agi) Legutko i Edyta Gawron porozmawiają o tym, w jaki sposób przeszłość wpływa na drugie i trzecie pokolenie, czerpiąc z osobistych doświadczeń oraz badań nad międzypokoleniową traumą. Czy w ich domach mówiono o Holokauście? Czy wracano do miejsc związanych z przedwojennym życiem i wojennymi doświadczeniami? Czy rodzinne przeżycia wpłynęły na ich prywatne i zawodowe decyzje? Czym dla nich jest edukacja i upamiętnianie przeszłości? I wreszcie, czy Polacy i Żydzi mogą wyjść z cienia przeszłości i – nie zapominając o niej – budować nowe, współczesne relacje?
 
Wydarzenie jest związane z nadchodzącą wystawą czasową Żydowskiego Muzeum Galicja „Sweet Home Sweet. Opowieść o ocaleniu, pamięci i powrotach".
 
PONIEDZIAŁEK, 28.06.2021
godz. 15.00
Muzyka łagodzi obyczaje? O kompozycjach, które zaogniły obchody Chanuki w przedwojennym Krakowie.
Wykład dr Sylwii Jakubczyk-Ślęczki
Wydarzenie online (Zoom)
PL
Wstęp wolny
 
28.11.1937 rok. Synagoga Kupa ponownie rozbrzmiewa muzyką służącego tu niegdyś i ukochanego przez krakowian kantora Eliezera Goldberga. Do jej wnętrza ściągają tłumy. Z racji powodzenia, cały koncert zostaje powtórzony. Jeden raz. Drugi. Prasa ogłasza odrodzenie lejzerkowej chanukowej tradycji muzycznej. Wielbiciele Goldberga świętują. Atmosferę radości zakłóca jedynie proces, jaki wykonawcom jego kompozycji i gminie żydowskiej wytacza córka kantora Salomea Sara Goldberg, spadkobierczyni praw autorskich do dzieła ojca. Jak brzmiała muzyka, o którą się procesowano? Kim był Eliezer Goldberg? Posłuchajmy.
 
Wydarzenie organizowane we współpracy z Ośrodek Studiów nad Historią i Kulturą Żydów Krakowskich UJ
 
godz. 18.00
Pomiędzy pomnikiem a produktem. Procesy upamiętnienia i komercjalizacji w post-żydowskiej przestrzeni.
Dyskusja w ramach cyklu (Nie)rozłączni. Trudne tematy w relacjach polsko-żydowskich: dr Natalia Romik, dr Edyta Gawron, Wojtek Wilczyk. Prowadzenie: Kazimiera Szczuka
Wydarzenie w Żydowskim Muzeum Galicja, transmisja online (Facebook)
PL, tłumaczenie na EN
Wstęp wolny
 
Historyczne dzielnice i ulice żydowskie, tereny wokół dawnych synagog – dawne „przestrzenie żydowskie” są adaptowane, modyfikowane, a przede wszystkim na nowo definiowane. Na ile zostały oswojone przez lokalną społeczność? Czym się stają? Czy funkcjonują jako miejsca pamięci skłaniające do refleksji? Czy może jako wygładzone, ładnie opakowane produkty turystyczne? Na ile zachowały autentyzm, a na ile zmieniły się w parki tematyczne? A może – odarte z żydowskości, zmienione już nie do poznania – stają się miejscami „bez historii”?
Dyskusja organizowana jest w ramach projektu „(Nie)rozłączni. Trudne tematy w relacjach polsko-żydowskich”, edycja 2021
Organizatorzy: Żydowskie Muzeum Galicja, Evens Foundation, Koret Foundation
Partner: Instytut Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego
Partnerzy medialni: Gazeta, Radio Kraków, Chidusz, New Eastern Europe
 
WTOREK, 29.06.2021
godz. 15.00
Wypalanie cegieł i pieczenie chleba: Żydzi w gospodarce Krakowa w XIX w.
Wykład dr. Przemysława Zarubina
Wydarzenie online (Zoom) PL Wstęp wolny
 
Potocznie określamy XIX stulecie jako „wiek pary”, ze względu na zastosowanie na szeroką skalę w przemyśle maszyny parowej, która przyczyniła się do powstania i rozwoju miast i całych krajów. Ogień był drugim obok wody żywiołem umożliwiającym napędzanie maszyn. Także Kraków w XIX w. wszedł na długą i krętą drogę industrializacji. Świadectwem tego były liczne piekarnie, cegielnie i młyny parowe zakładane w samym mieście i jego okolicy. Wśród ich właścicieli byli też Żydzi i to ich działalności przyjrzymy się podczas wykładu.
Wydarzenie organizowane we współpracy z Ośrodek Studiów nad Historią i Kulturą Żydów Krakowskich UJ
 
ŚRODA, 30.06.2021
godz. 15.00
Żarliwe dyskusje: Żydzi i nie-Żydzi w Radzie Miasta Krakowa w XIX wieku
Wykład dr Hanny Kozińskiej-Witt
Wydarzenie online(Zoom)
PL
Wstęp wolny
 
Spotkanie dotyczy najnowszej książki Hanny Kozińskiej-Witt, pt. „Politycy czy klakierzy? Żydzi w krakowskiej radzie miejskiej w XIX w.” Autorka omówi udział Żydów w samorządzie miejskim Krakowa w okresie galicyjskim: dlaczego jest to zjawisko warte szerszego, monograficznego opracowania? Kim byli radni żydowscy i jakie sprawy znajdowały się w kręgu ich zainteresowania i interwencji? No i wreszcie: czy radni żydowscy działali skutecznie? Na ile ich interwencje były uwzględniane i owocne?
Wydarzenie organizowane we współpracy z Ośrodek Studiów nad Historią i Kulturą Żydów Krakowskich UJ
 
CZWARTEK, 1.07.2021
godz. 15.00
Teodor Herzl oczami izraelskich artystów sztuk wizualnych
Wykład dr Batyi Brutin (Beit Berl Academic College, Bar Ilan University)
Wydarzenie online (ZOOM)
EN
Wstęp wolny
 
Teodor Herzl, „wizjoner Państwa Żydowskiego”, to bardzo ważna postać w żydowskiej historii, kulturze i tradycji. Osoba ta od zawsze inspirowała izraelskich artystów sztuk wizualnych. Podczas wykładu przedstawiony zostanie portret Herzla, do którego wizji Państwa Żydowskiego odnoszą się artyści. Obraz Herzla używany jest również współcześnie w polityce izraelskiej.
 
dr Batya Brutin – historyk sztuki i kurator artystyczny; autorka wielu publikacji akademickich dotyczących pomników Zagłady w Izraelu i na świecie.
Wydarzenie organizowane we współpracy z Pracownią Badań nad Współczesnym Izraelem oraz Relacjami Polsko-Izraelskimi im. T. Herzla i O. Thona, Instytut Judaistyki UJ
 
SOBOTA, 3.07.2021
godz. 12.00
Debata
Izrael 2021: polityka, społeczeństwo, gospodarka
Wydarzenie w Żydowskim Muzeum Galicja, transmisja online (Facebook)
PL
Wstęp wolny
 
Podczas spotkania eksperci omówią najważniejsze wydarzenia, które miały miejsce w Izraelu w pierwszej połowie 2021 roku. Szczególną uwagę poświęcą wyborom i ich konsekwencjom, a także różnym obliczom walki z pandemią Covid-19 w Izraelu.
W debacie wezmą udział: dr hab. Joanna Dyduch, prof. UJ (Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ), Jakub Katulski (blog „Stosunkowo Bliski Wschód”) i Jacek Stawiski (dziennikarz radiowy i telewizyjny).
Prowadzenie: dr Ewa Węgrzyn (Instytut Judaistyki UJ)
Wydarzenie organizowane we współpracy z Pracownią Badań nad Współczesnym Izraelem oraz Relacjami Polsko-Izraelskimi im. T. Herzla i O. Thona, Instytut Judaistyki UJ
 
Szczegóły oraz linki do rejestracji na poszczególne wydarzenia dostępne TUTAJ.