styczeń 2021

20210104

Setna rocznica urodzin prof. Chonego Shmeruka

Data: 04.01.2021 - 31.01.2021

5 stycznia 1921 roku w Warszawie urodził się Chone Shmeruk – badacz dziejów kultury, literatury i teatru jidysz. W 1983 roku został pierwszym kierownikiem Centrum Badań nad Historią i Kulturą Żydów Polskich na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie. W 1984 roku, w czasie wyprawy naukowej do Polski, spotkał się z prof. Józefem A. Gierowskim, z którym współdziałał na rzecz rozwoju studiów nad historią i kulturą Żydów polskich. Prof. Shmeruk był obecny przy tworzeniu Międzywydziałowego Zakładu Historii i Kultury Żydów w Polsce na UJ, od początku lat 90. XX w. był także przewodniczącym Rady Naukowej tego ośrodka. Po osiedleniu się na stałe w Polsce, podjął również współpracę z ośrodkami akademickimi w Lublinie, Łodzi i Warszawie. Prof. Shmeruk odegrał niezwykle ważną rolę w nawiązywaniu polsko-izraelskich kontaktów naukowych, przyczynił się również do powstania i rozkwitu studiów jidyszystycznych w Polsce. Wiele z jego prac zostało przetłumaczonych na język polski. Jego monografia „Historia literatury jidysz” wydana w 1992 roku była pierwszym syntetycznym opracowaniem poświęconym tej tematyce, które ukazało się w języku polskim.

W 2018 roku z inicjatywy środowisk akademickich związanych ze studiami żydowskimi w Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie i Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, przy wsparciu finansowym Fundacji im. Marcella i Marii Roth, ustanowiono doroczną Nagrodę im. Józefa A. Gierowskiego i Chonego Shmeruka za najlepszą naukową publikację książkową w dziedzinie historii i kultury Żydów w Polsce.

Więcej na temat prof. Chonego Shmeruka tutaj.