Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

styczeń 2021

20210104
Poprzedni tydzień
Następny tydzień

IV edycja Nagród Schenkera – wyniki

Data: 04.01.2021 - 31.01.2021

Komisja Konkursowa Nagród Schenkera dokonała wyboru najlepszych prac licencjackich i magisterskich o tematyce związanej z dziedzictwem Żydów polskich, obronionych w Uniwersytecie Jagiellońskim w roku akademickim 2019/2020.

Do IV edycji konkursu zgłoszono 11 prac dyplomowych z dwóch wydziałów UJ: Historycznego i Polonistyki. Komisja Konkursowa stwierdziła bardzo wysoki poziom wszystkich zgłoszonych dysertacji, co szczególnie cieszy, zważywszy na wyjątkowe okoliczności roku 2020.

Nagrody mogliśmy przyznać wyłącznie 6 osobom, jednak pozostali Kandydaci zasługują na słowa uznania za przygotowanie bardzo dobrych rozpraw naukowych. Wszystkim więc, a zwłaszcza Laureatom i Promotorom składamy najserdeczniejsze gratulacje!

Laureaci Nagrody Schenkera za najlepsze prace dyplomowe – licencjackie i magisterskie – o tematyce związanej z dziedzictwem Żydów polskich obronione w Uniwersytecie Jagiellońskim w roku akademickim 2019/2020:

Prace licencjackie

I nagroda Zuzanna Uliarczyk, „Książka dla pożytku niewiast wyznania mojżeszowego na wzór niektórych w podobnym rodzaju książek niemieckich” Jakuba Elsenberga oraz „Techynoth. Modlitwy dla Polek wyznania mojżeszowego” Rozalii Saulson jako przykłady dziewiętnastowiecznych modlitewników Żydówek polskich, promotor: dr Anna Jakimyszyn-Gadocha.

II nagroda Adrian Wołoszyn, Działalność żydowskich ruchów skautowych w Polsce na przykładzie Agudat HaNoar HaIwri „Akiba” w latach 1933-1939, promotor: dr Anna Jakimyszyn-Gadocha.

III nagroda Marta Karczewska, Zagłada Żydów olkuskich, promotor: dr Anna Jakimyszyn-Gadocha.

Prace magisterskie

I nagroda Karolina Sierzputowska, „Za dużo mają w sobie z Polaków!” Obraz żydowskich imigrantów z Europy Wschodniej w londyńskich tekstach kultury, 1881-1905, promotor: prof. dr hab. Adam Kaźmierczyk.

II nagroda Klaudia Kwiecińska, „Ha-Szchita Ha-Jehudit Asura!”. Problematyka pro-zwierzęca w judaizmie oraz uboju rytualnego na tle planowanego zakazu w 2018 r., promotor: prof. dr hab. Adam Kaźmierczyk.

III nagroda Maciej Cegliński, Oblicza pamięci o Zagładzie Żydów rzeszowskich, promotor: dr hab. Michał Galas, prof. UJ.

Uroczyste rozdanie nagród odbędzie się w formie zdalnej we wtorek 19 stycznia 2021 o godz. 17 na platformie ZOOM.