maj 2021

20210502

Wydarzenia Pracowni Badań nad Współczesnym Izraelem oraz Relacjami Polsko – Izraelskimi podczas Festiwalu Kultury Żydowskiej

Data: 02.05.2021 - 03.07.2021

Logotyp pracowni Badań nad Współczesnym Izraelem

Serdecznie zapraszamy na wydarzenia organizowane przez Pracownię Badań nad Współczesnym Izraelem oraz Relacjami Polsko – Izraelskimi im. T. Herzla i O.Thona, we współpracy z Żydowskim Muzeum Galicja. Wydarzenia odbędą się w ramach programu towarzyszącego Festiwalowi Kultury Żydowskiej:

Czwartek, 1.07.2021, godz. 15.00
Wykład online: Teodor Herzl oczami izraelskich artystów sztuk wizualnych

Dr. Batya Brutin (Beit Berl Academic College, Bar Ilan University)

Teodor Herzl, „wizjoner Państwa Żydowskiego”, to bardzo ważna postać w żydowskiej historii, kulturze i tradycji. Osoba ta od zawsze inspirowała izraelskich artystów sztuk wizualnych. Podczas wykładu przedstawiony zostanie portret Herzla, do którego wizji Państwa Żydowskiego odnoszą się artyści. Obraz Herzla używany jest również współcześnie w polityce izraelskiej.

Dr Batya Brutin – historyk sztuki i kurator artystyczny. Autorka wielu publikacji akademickich dotyczących pomników Zagłady w Izraelu i na świecie.

Wykład w języku angielskim.

Link do wydarzenia podamy w późniejszym terminie.

Sobota, 3.07.2021, godz. 12.00
Debata: Izrael 2021 – polityka, społeczeństwo, gospodarka

Podczas spotkania eksperci omówią najważniejsze wydarzenia, które miały miejsce w Izraelu w pierwszej połowie 2021 roku. Szczególną uwagę poświęcą marcowym wyborom i ich konsekwencjom, a także różnym obliczom walki z pandemią covid-19 w Izraelu.

W debacie wezmą udział:
dr hab. Joanna Dyduch prof. UJ (Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ)
Jacek Stawiski (dziennikarz radiowy i telewizyjny)
Jakub Katulski (Blog Stosunkowo Bliski Wschód)

Prowadzenie: dr Ewa Węgrzyn (Instytut Judaistyki UJ)

Informacje o formule wydarzenia podamy w późniejszym terminie.

Logotyp Israel Institute